Dlaczego warto wykonać audyt energetyczny?

Nie da się ukryć, że koszty ponoszone za energię elektryczną z roku na rok stają się coraz wyższe. Zużycie prądu ma zatem kluczowy wpływ na rentowności danego przedsiębiorstwa. Firmy coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby obniżyć nieco rachunki za użytkowanie prądu oraz mediów. Warto zatem wykonać audyt energetyczny. Na czym polega to zjawisko?

Audyt energetyczny - co to?

Najbardziej obciążone zwykle są przedsiębiorstwa przemysłowe, w których co roku zużywa się bardzo duże ilości energii elektrycznej, muszą one zatem zmierzyć się z naprawdę sporymi wydatkami. Mimo wszystko problem ten dotyczy także małych firm, zwłaszcza obecnie, gdy cena za wykorzystywanie energii elektrycznej ciągle wzrasta.

Aby móc efektywniej zarządzać energią elektryczną w danym przedsiębiorstwie, warto wykonać audyt energetyczny. Jest to nic innego jak przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie. Badania przeprowadza się między innymi w perspektywie dziennej, miesięcznej, a następnie rocznej. Firmy, które zajmują się przeprowadzaniem audytów, bardzo często proponują odpowiednie rozwiązania, które pozwoliłyby wskazać realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Pomagają także w doborze tych odpowiednich rozwiązań, które stałyby się alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania energii. Przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego daje gwarancję, że inwestując w alternatywne źródła energii, np. OZE, można otrzymać szybki zwrot kosztu inwestycji. 

Kto przeprowadza audyty energetyczne?

Niestety, aby móc przeprowadzić taki audyt energetyczny, potrzeba znakomitego przygotowania i dużej wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Takie audyty energetyczne mogą wykonywać jedynie jednostki certyfikowane, które posiadają odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania takich pomiarów. Specjaliści zatrudnieni w takiej firmie muszą umieć wykonać odpowiednie badania, analizy, a także obliczenia. Muszą oni również potrafić dobrze wykorzystać otrzymane wyniki. Przeprowadzenie takiego audytu energetycznego jest zatem dosyć skomplikowane, warto powierzyć go naprawdę sprawdzonej firmie.

Zalety audytu energetycznego 

Główną zaletą zlecenia audytu energetycznego jest przede wszystkim możliwość skutecznego zaoszczędzenia pieniędzy oraz energii. Profesjonalnie wykonany audyt pozwoli właścicielom firm wyciągnąć odpowiednie wnioski, a także dowiedzieć się, na czym tak naprawdę zużywa się jej najwięcej. Każde przedsiębiorstwo otrzymuje realną pomoc, i konkretne przykłady, jak skutecznie obniżyć koszty ponoszone za zużycie energii i w jaki sposób zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy jedynie je wdrożyć. Niektóre firmy niestety nie decydują się wdrażać tych zmian, ponieważ dość często wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych, innych kosztów. Mimo wszystko są to zwykle inwestycje jednorazowe, które mogą w przyszłości bardzo szybko się zwrócić. Jeśli zatem stoisz przed faktem dokonania takiego audytu, znajdź naprawdę rzetelną firmę i postaraj się wdrożyć zalecenia, które wystosują dla Ciebie specjaliści.

Czy warto wykonywać audyt energetyczny w przedsiębiorstwie? Oczywiście, ponieważ przede wszystkim otrzymuje się komplet danych dotyczących zużycia energii w danej firmie, a także gotowe rozwiązanie, w jaki sposób można skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Jak wiadomo, wielu właścicielom firm zależy głównie na optymalizacji kosztów, jakie ponoszą za utrzymanie i rozwój przedsiębiorstwa, dlatego taki audyt jest dla nich niezwykle wartościowym badaniem.

© 2024 CONCEPT Sp. z o.o. All Rights Reserved.