Instalacja fotowoltaiczna w domu - od czego zacząć?

W obecnych czasach montaż systemów fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularny! Na ten krok decyduje się bardzo wiele osób prywatnych, które chcą zbudować taki system u siebie w domu i w ten naturalny sposób pozyskiwać prąd. Od czego zacząć taką inwestycję? Jak powinno wyglądać przygotowywanie się do montażu paneli fotowoltaicznych? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim „przewodnikiem fotowoltaicznym”.

Montaż paneli - o czym pamiętać?

Aby móc zamontować u siebie panele fotowoltaiczne, należy przedsięwziąć kilka kroków, które umożliwiają wykonanie tych prac. Jeżeli nigdy nie stawiałeś takich paneli, a także nie słyszałeś o tym, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób podejść do tego tematu, a także, od czego zacząć?
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych kroków, które należy wykonać przed podłączeniem instalacji fotowoltaicznych u siebie w domu. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nimi.

Dokładna analiza rachunków za prąd

Warto rozpocząć od dokładnego przejrzenia rachunków za prąd, mniej więcej do pół roku wstecz. Pozwoli to szczegółowo określić, ile tak naprawdę zużywasz wraz z rodziną energii w swoim domu. Jest to istotna kwestia, ponieważ na tej podstawie dobierana jest wielkość instalacji fotowoltaicznej przez profesjonalną firmę. Co ciekawe, w przypadku domu jednorodzinnego, jest to zwykle od 3000 do 6000 kWh, natomiast jeżeli chcesz dodatkowo zdecydować się na elektryczne podgrzewanie wody użytkowej i ogrzewanie domu, z pewnością wartość ta wzrośnie.

Odpowiednie miejsce

Najlepiej sprawdź, ile masz tak naprawdę miejsca na dachu. Jeżeli planujesz montaż paneli właśnie tam, warto jednak zasięgnąć opinii fachowca. Jest on w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście da się zamontować na dachu określoną liczbę paneli, która będzie pokrywać zapotrzebowanie energetyczne danego domu, czy rzeczywiście rozsądniej jest postawić je na gruncie. Przykładowo, aby zbudować instalację o mocy 3 kWh, trzeba około 10 paneli na 16 m2 powierzchni dachu.
Niezwykle ważne jest również sprawdzenie zacienienia tej części domu. Pamiętaj, że aby instalacja było naprawdę wydajna, panele muszą zostać zamontowane w kierunku południowym.

Określenie budżetu

Przed zdecydowaniem się na współpracę z profesjonalną ekipą, która zamontuje wybrane przez Ciebie panele na dachu lub na gruncie, pamiętaj, że musisz określić dokładnie swój budżet. Warto także przeanalizować możliwość wzięcia udziału w programie dofinansowującym. Pozwoli to znacznie oszczędzić Ci na tej inwestycji.

Polecana firma

 

Jednym z najważniejszych kroków, jakie należy przedsięwziąć przed montażem paneli fotowoltaicznych, jest znalezienie odpowiedniej ekipy, która spełni wszystkie Twoje wymagania. Jak wiadomo, musisz dogadać wspólny, pasujący termin, a także ustalić cenę montażu. Pamiętaj, że może ona się różnić, w zależności od tego, z kim będziesz współpracować. W razie wątpliwości lub pytań profesjonalna ekipa z pewnością doradzi Ci i najlepsze rozwiązanie.

Montaż paneli fotowoltaicznych w domu jest naprawdę rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala przede wszystkim zaoszczędzić nieco pieniędzy na rachunkach za prąd, a także wesprzeć środowisko. Wiele osób, które dopiero stoi przed dylematem związanym z montażem, zastanawia się, jakie kroki należy przedsięwziąć wcześniej, aby móc zrealizować tę inwestycję. Powyższy artykuł z pewnością przybliżył Ci najważniejsze kwestie.

© 2024 CONCEPT Sp. z o.o. All Rights Reserved.