Program AgroEnergia

AgroEnergia – czyli nawet 25 000 zł dotacji na instalacje energetyczne OZE i dodatkowe 10 000 na pompę ciepła dla rolników!

Jesienią 2021 roku wystartował rządowy program dotacji dla rolników na odnawialne źródła energii. O dotacje w ramach programu AgroEnergia można się ubiegać do 2027 roku. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiki, mini elektrowni wiatrowej lub pompy ciepła?

Warunki ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu AGROENERGIA w 2022 roku

Program AgroEnergia został przewidziany dla osób posiadających lub dzierżawiących użytki rolne i planują montaż instalacji fotowoltaicznej, minielektrowni wiatrowej lub pompy ciepła na ich terenie. Osoby fizyczne ubiegające się o dofinansowanie w ramach programu AgroEnergia muszą:

  • prowadzić gospodarstwo rolne od co najmniej roku
  • posiadać lub dzierżawić użytki rolne o powierzchni od 1 do 300 ha

Dofinansowanie w ramach programu AgroEnergia – na instalacje OZE

Systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii, które zostaną dofinansowane w ramach programu AgroEnergia to:

  1. Instalacje fotowoltaiczne o mocy nie mniejszej niż 10 kW i nie większej niż 50 kW.
  2. Mini elektrownie wiatrowe o mocy nie mniejszej niż 10 kW i nie większej niż 50 kW.
  3. Pompy ciepła, jeśli wcześniej wykonany zostanie audyt energetyczny rekomendujący zastosowanie tego rozwiązania. Concept – zapraszamy do kontaktu w sprawie wykonania audytu energetycznego Twojego gospodarstwa rolnego!
  4. Instalacje hybrydowe, które łącza działanie kilku systemów – pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną lub pompy ciepła z minielektrownią wiatrową.

W wypadku instalacji o mocy 10 do 30 kW dofinansowanie może pokryć do 20% inwestycji i wynosić maksymalnie 15 000 zł. Instalacje o mocy w przedziale 30 do 50 kW mogą być dofinansowane w kwocie wynoszącej do 25 000 zł i pokrywać maksymalnie 13% całości inwestycji. Na pompę ciepła przewidziane jest dodatkowe dofinansowanie wynoszące 10 000 zł.

Jakie są zalety korzystania z odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym?

W praktyce energia elektryczna dostarczana przez panele fotowoltaiczne czy mini turbiny nie różni się niczym od tej wygenerowanej w elektrowni węglowej – jest to dalej ten sam prąd, który zasila urządzenia elektryczne. Jakie są więc zalety energii elektrycznej pochodzącej z OZE i dlaczego warto skorzystać z dotacji w ramach programu AGROENERGIA?

  • Czyste środowisko

Energia elektryczna z OZE nie pozostawia śladu węglowego – jest to tak zwana czysta energia, przy której wytworzeniu nie wydzielamy dwutlenku węgla do atmosfery.

  • Oszczędność

Posiadanie własnej minielektrowni pozwala znacząco ograniczyć wydatki na energię elektryczną. Energia generowana na bieżąco może w pełni zaspokoić potrzeby gospodarstwa, natomiast nadwyżka może zostać odsprzedana operatorowi systemu elektroenergetycznego. Montaż instalacji fotowoltaicznej lub mini elektrowni wiatrowej jest inwestycją, która zwraca się od pierwszego uruchomienia a jej koszt jest częściowo rekompensowany dotacjami z programu AgroEnergia.

  • Niezależność

Własna elektrownia na gospodarstwie rolnym pozwala częściowo uniezależnić się od operatora –  t o Ty jesteś głównym dostawcą energii elektrycznej dla swojego gospodarstwa. W większości przypadków nie będą Cię więc dotyczyć przerwy w dostawie prądu.

  • Tania energia cieplna 

W obliczu wciąż rosnących cen gazu, warto zastanowić się nad dodatkową instalacją pompy ciepła. Pompa ciepła generuje energię cieplną, którą ogrzewa budynki oraz wodę w kranie. Zasilanie pompy ciepła prądem z instalacji fotowoltaicznej pozwala na uzyskanie taniej energii cieplnej. Program AgroEnergia przewiduje dodatkową dotację na instalację pompy ciepła.

Concept Ostrów Wielkopolski – montaż instalacji OZE

Firma Concept od lat zajmuje się montażem instalacji energetycznych bazujących na odnawialnych źródłach energii. Przed montażem instalacji OZE należy wykonać audyt energetyczny. Takie działanie pozwala na dopasowanie mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa rolnego. Zaproś eksperta firmy Concept na audyt energetyczny – wspólnie zoptymalizujemy koszta uzyskania energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie rolnym i dobierzemy najkorzystniejsze rozwiązania ze świata OZE.

© 2024 CONCEPT Sp. z o.o. All Rights Reserved.