Trwałość paneli fotowoltaicznych

W Polsce fotowoltaika bardzo prężnie się rozwija. Z roku na rok spadają znacznie ceny nie tylko zakupu poszczególnych modułów i akcesoriów, ale także montażu systemów. Co więcej, można również skorzystać z wielu różnorodnych dofinansowań, co pozwala zaoszczędzić. Nadal trwają jednak spekulacje na temat tego, ile tak naprawdę wynosi żywotność paneli, a także, czy rzeczywiście są one trwałe. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Od czego zależy trwałość paneli?

Nie da się ukryć, że fotowoltaika jest stosunkowo nową dziedziną techniki. Szacuje się, że panele potrafią działać przez około 30 lat. Oczywiście trzeba uwzględnić ich prawidłową eksploatację, a także regularną konserwację. Ich solidność zależy również w dużej mierze od jakości. Jeśli zdecydujesz się na montaż polecanych, np. monokrystalicznych paneli, możesz liczyć na to, że będą one służyć Ci przez wiele lat. Co więcej, trwałość paneli zależy także od zmiennych warunków atmosferycznych. Niestety, są to czynniki, których nie da się uniknąć, ponieważ nikt nie odpowiada za to, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Panele, które narażone są na ekstremalne zmiany temperatury, mogą niestety nieco mniej wytrzymać. Ich żywotność może zostać skrócona o kilka lat. Natomiast podczas konserwacji profesjonalna firma powinna Ci powiedzieć, w jakim stanie są Twoje panele, czy rzeczywiście będą wymagać wymiany, czy raczej nie.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Co roku produkowane są bardziej nowoczesne urządzenia. Szacuje się, że panele tzw. pierwszej generacji, czyli te produkowane w latach 2000-2010 wytrzymują około 25 lat. Obecnie moduły te powinny pracować nieprzerwanie przez mniej więcej 35 lat. Jest to naprawdę imponujący wynik. Utrata wydajności paneli z roku na rok spada o 0,5%-0,7%. Nie są to zatem wartości, które odczuwa się podczas ciągłego użytkowania.
Ciekawostką jest natomiast to, że największe straty paneli następują w przeciągu kilku pierwszych lat. Dotyczy to wszystkich marek tych urządzeń, nawet z tzw. wyższej półki. Sytuacja ta stabilizuje się po mniej więcej 5, 7 latach. W tym okresie panele zużywają się już znacznie wolniej. Warto natomiast pamiętać, że jeśli panel traci około 20% swojej sprawności, można wtedy mówić już o awarii systemu. Należy zatem dbać o to, aby nie dopuścić do poważniejszych usterek, gdyż w innym wypadku wymiana modułów na nowe będzie konieczna. Jak wiadomo, panele są głównym elementem całego systemu fotowoltaicznego, dlatego ich zmiana wiązać się może z zaawansowanymi pracami konserwatorskimi oraz znacznym kosztem.

Opłacalność inwestycji

Warto jednak wiedzieć, że inwestycja w montaż paneli naprawdę się opłaca. Komponenty z roku na rok są znacznie wyższej jakości, a ich ceny maleją. Dzięki temu systemowi obniżasz rachunki za prąd oraz przyczyniasz się do wsparcia środowiska.

Trwałość paneli fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od ich jakości oraz prawidłowej eksploatacji. Należy również regularnie prowadzić prace konserwatorskie i przeprowadzać fachowy serwis. Tradycyjne moduły wytrzymują do 25 lat nieprzerwanej pracy. Postęp technologiczny i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przy produkcji modułów pozwala wydłużyć ten czas nawet do 35 lat. Warto zatem zdecydować się na montaż instalacji.

© 2024 CONCEPT Sp. z o.o. All Rights Reserved.