Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna – nawet 53 000 zł dofinansowania na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku!

Podnieś standard budynku i ciesz się ulgą od podatku dochodowego! Czy wiesz, jak ubiegać się o ulgę termoizolacyjną i jakie prace renowacyjne możesz pokryć w jej ramach? Dziś opiszemy zasady, na jakich udzielana jest ulga termoizolacyjna. Opiszemy również, w jaki sposób dzięki tej uldze, możesz wkroczyć do świata OZE. Jeśli więc interesuje Cię temat ulgi na modernizację termiczną budynków, to zapraszamy do dalszej lektury!

Termomodernizacja – co to takiego?

Termomodernizacja oznacza działania, których realizacja zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię cieplną wykorzystywaną do jego ogrzewania. Działania termoizolacyjne to na przykład:

 • izolacja dachu
 • izolacja ścian
 • zmiana systemu ogrzewania (na przykład na pompę ciepła lub inny działający w oparciu o OZE)
 • wymiana komponentów istniejącego systemu ogrzewania (na przykład grzejników)
 • modernizacja wentylacji
 • wymiana nieszczelnej stolarki otworowej
 • docieplenie budynku

Dobrze zrealizowane działania termomodernizacyjne ograniczają straty ciepła obiektu budowlanego, co w połączeniu z odpowiednio dobranym systemem ogrzewania, przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Efektywność energetyczna budynku to inaczej sprawność energetyczna – termin ten określa stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania, przy jednoczesnym jak najniższym zużyciu energii cieplnej.

Jakie są zasady udzielenia ulgi termoizolacyjnej w 2022 roku?

 • W ramach ulgi termomodernizacyjnej właściciel budynku może odliczyć koszt przedsięwzięcia termoizolacyjnego od dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym.
 • Ulgę mogą odliczyć zarówno posiadacze jednej, jak i kilku nieruchomości, w których przeprowadzane są działania termomodernizacyjne, przy czym łączna kwota odliczenia nie może 53 000.
 • Działania termomodernizacyjne, na których poczet udzielona została ulga, powinny zostać zakończone,  w ciągu trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w którym prace zostały rozpoczęte. Osoby, które nie zrealizują przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu trzech lat, są zobowiązane do zwrotu równowartości kwoty odpisanej w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zwrot odbywa się na zasadzie doliczenia kwoty odpisanej w ramach ulgi do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
 • Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z pomocą uzyskaną w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.
 • Ulga nie przysługuje osobom, które uzyskały dofinansowanie w ramach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą to ulga termomodernizacyjna nie zostanie udzielona jeśli jej koszt zostanie ujęty w kosztach (forma rozliczenia na zasadach ogólnych lub podatek liniowy) lub odliczony od przychodu (ryczałtowa forma rozliczenia).

Ulga termomodernizacyjna a odnawialne źródła energii

W czasach stale rosnących cen energii cieplnej, osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej nie tylko podnosi standard budynku, ale przynosi wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Niższe rachunki, oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Oznacza to, że przyczyniamy się w ten sposób do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery – nawet jeśli nasz dom zasilany jest piecem węglowym lub inną, powszechnie uważaną za szkodliwą dla środowiska formą ogrzewania. Jeśli jednak mamy możliwość taniej modernizacji instalacji grzewczej w budynku, to może warto zastanowić się całkowitym zastąpieniem jej wydajniejszym i przyjaznym dla środowiska systemem?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy pokryć koszt instalacji takich rozwiązań OZE jak:

 • Pompa ciepła
 • kolektor słoneczny (urządzenie zamieniające energię słoneczną w energię cieplną)
 • montaż instalacji fotowoltaicznej (której zadaniem będzie zasilanie systemu grzewczego w budynku)

Elektroenergetyka - CONCEPT – razem wybierzemy najlepsze rozwiązania energetyczne dla Twojego budynku.

Jeśli zdecydujesz się na montaż jednego z rozwiązań OZE w swojej nieruchomości, to w pierwszej kolejności należy dokonać audytu energetycznego. Pozwoli to na odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania na energię instalacji grzewczej, oraz odpowiednie dopasowanie jej poszczególnych komponentów. 

Dlatego, jako firma Concept zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane montażem instalacji grzewczych działających w oparciu o OZE. Koszt wielu z nich, może być pokryty w ramach ulgi termomodernizacyjnej – wykonamy audyt energetyczny Twojej nieruchomości, pomożemy zoptymalizować koszta energii i dopasować najlepsze rozwiązania grzewcze oraz ich źródła zasilania.

© 2024 CONCEPT Sp. z o.o. All Rights Reserved.