Zielona energia w Twoim domu

Zieloną energią nazywa się energię elektryczną, która w stu procentach pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł. Do tego rodzaju energii można zaliczyć między innymi: siły wiatru, siłę wody, promieniowanie słoneczne, a także bioenergię. Dzięki wykorzystaniu tak zwanej zielonej energii można przyczynić się także do wsparcia środowiska. W jaki sposób wykorzystuje się ją w domu jednorodzinnym lub innych obiektach? Czy jest to opłacalna inwestycja? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Odnawialne Źródła Energii

Obecnie model zaopatrzenia w energię, typowy dla XX wieku, nieco się zmienił. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku wiele firm produkujących energię elektryczną nastawionych było przede wszystkim na zysk. Niestety, bardzo niewiele osób zwracało uwagę na to, że do atmosfery przedostaje się dużo niekorzystnych związków. Odnawialne Źródła Energii zaczęto wykorzystywać przede wszystkim dlatego, aby nieco ochronić planetę, a także żyjących na niej i ludzi oraz zwierzęta. Można śmiało stwierdzić, że OZE są przyjazne środowisku. Energia pozyskiwana jest sposób naturalny z wielu źródeł, na przykład ze słońca, z wiatru, biomasy, wody. Dzięki temu można zasilać nie tylko pojedyncze domy, czy niewielkie obiekty, ale także duże przedsiębiorstwa. Wystarczy odpowiednio wykorzystać zieloną energię do produkcji, na przykład prądu.

Przykłady zielonej energii

Z pewnością zastanawiasz się, jakie można wyodrębnić przykłady zielonej energii, które możesz wykorzystywać u siebie w domu. Są to przede wszystkim urządzenia, dzięki którym można pobierać naturalną energię. Należą do nich, między innymi: systemy fotowoltaiczne, siłownie wiatrowe oraz pompy ciepła.

Systemy fotowoltaiczne

Montowane zwykle na dachach budynku lub na gruncie, panele fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca, by zamienić ją w prąd stały. Prąd ten trafia do inwertera, gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, który zasila gniazdka w budynkach. Jest to świetny sposób na to, aby zaoszczędzić nieco na rachunkach za energię elektryczną.

Siłownie wiatrowe

Turbiny wiatrowe, które pozyskują energię kinetyczną wiatru, przekazują ją do generatora, gdzie przekształcana ona jest w energię elektryczną. Jest to oczywiście uproszczona zasada działania siłowni wiatrowych, jednak wykorzystuje się je na masową skalę przede wszystkim tam, gdzie można postawić dość dużej wielkości wiatraki. Siłownie wiatrowe idealne są dla domów lub firm zlokalizowanych na otwartych przestrzeniach, należy je instalować w miejscach o sporym nasileniu wiatru.

Pompy ciepła

Jest to świetne urządzenie, które pozyskuje energię cieplną zazwyczaj z otoczenia budynku, najczęściej gruntu, wody lub powietrza i oddaje ją do instalacji c.o. Montaż tego typu sprzętu jest idealnym rozwiązaniem na to, by pozyskiwać ekologiczną energię przy wykorzystaniu niewielkich kosztów. Pompę należy podłączyć do prądu, aby mogła działać. Praca sprzętu pozwala na ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej. Oprócz pompy można zdecydować się również na montaż systemu fotowoltaicznego, wtedy energia elektryczna zasilająca pompę również może być pozyskiwana w sposób naturalny.

Nie da się ukryć, że zielona energia to coraz popularniejsze oraz opłacalne rozwiązanie. Montaż urządzeń staje się z roku na rok tańszy, a koszty inwestycji szybko się zwracają. Nie da się ukryć, że można wziąć również udział w różnorodnych programach dofinansowujących tego typu inwestycje. Zielona energia jest przyszłością naszej planety, warto zatem ją wspierać i decydować się na montaż różnorodnego sprzętu, który umożliwi naturalne pozyskiwanie energii elektrycznej.

 

© 2024 CONCEPT Sp. z o.o. All Rights Reserved.